Feb 102011
 

Tisdagen 8 februari spelade pojkarna i årskurs 8 Kungsbackamästerskapen, KM, i volleyboll här i Fjärås.

Efter att ha vunnit alla gruppspelsmatcher och slagit Nova Montessori i semifinalen var det till slut dags för final. Där mötte Smedingeskolans killar Varlaskolan och efter en jämn 2-setare stod till slut Smedingeskolan som segrare.

En fantastisk insats från samtliga i Smedingeskolans lag: Julius Freudenthal, Patrik Lindell, coach Emil Billmer, Jakob Fritzon, Fredrik Larsson, coach Gustaf Schroeder, Jakob Johansson, Ludvig Frivold Hedenberg, Jesper Petersson, Fadi Wehbe och Alexander Boraie.

Vi vill också skicka ett stort tack för allt stöd från 8:orna på läktaren.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(obligatorisk)

(obligatorisk)