Mar 162011
 

Hur löser vi utvecklingssamtal med elever som har föräldrar på olika orter och delar av Sverige? I de allra flesta fall är det en av vårdnadshavarna som kommer till samtalet med sitt barn och den andra föräldern får informationen i andra hand. I förra veckan fick jag en förfrågan från en förälder om jag har Skype, för i så fall kan han vara med på samtalet. Vilket strålande förslag! Om jag nu inte skulle ha haft Skype, hade jag definitivt skaffat det. Genom de digitala verktyg som vi har tillgång till idag krymper jorden, samtidigt som möjligheterna växer, tillgängligheten ökar och skapar förutsättningar för ett än mer ökat engagemang.

Malin Jeppsson, lärare i svenska och SO

jayneandd CC (by)

 

  One Response to “Skype uppmanar till flexibla lösningar vid utvecklingssamtal”

  1. […] bra sätt att möta vårdnadshavare som inte är på plats. Läs mer på Smedingeskolans blogg.. This entry was posted in Tips. Bookmark the permalink. ← LGR […]

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(obligatorisk)

(obligatorisk)