Apr 262011
 

Under ett antal veckor har eleverna i 9A2 arbetat med världens konflikter med fokus på första och andra världskriget. Som ett led i grundkursen har eleverna gruppvis arbetat med ett digitalt program som heter Dipity, ett program som skapar visuellt gångbara tidslinjer.

Genom att kombinera film, bild och text skapar man ett tydligare innehåll. Dipity är dessutom kopplat direkt till Google Maps, så om du taggar en plats i din tidslinje hamnat den automatiskt i den tillhörande Google kartan.

Testa ni också!

Attribution Some rights reserved by Gauravonomics

 

 

 

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(obligatorisk)

(obligatorisk)