Maj 032011
 

Eleverna möts denna dag av en miljödag på schemat. Dagen ägnas åt att arbeta med hållbar utveckling och miljö, och det råder febril aktivitet i klassrummen – från att skapa miljövänliga busshållplatser i Google Sketchup, presentera hållbara miljötankar i Glogster till att dokumentera sin närmiljö med hjälp av hjälmkamera – ja, kreativiteten var hög under dagens miljöpass.

Spel om miljö från Världsnaturfonden

Planeträddarna – spel om hållbar utveckling

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Glogsterplansch om miljö, 1

Glogsterplansch om miljö, 2

Glogsterplansch om miljö, 3

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(obligatorisk)

(obligatorisk)