Jan 122012
 

”De springer med knivar i skogen och det brinner”. Med de orden fick Peter W med raska steg traska upp i skogen ovanför skolan. Det var inte som rektorerna befarade, någon knivig skogsbrand. Det var ”bara” inriktningen Äventyr i naturen som var ute. Dagens tema var eld, hur gör man upp en eld ute i naturen. Peter i 8A förklarade för de övriga i gruppen vikten av brandens triangel och olika varianter på eldstäder samt hur man bygger en eldstad.

Vi kommer att spinna vidare på temat, med bland annat en ”tävling” – vilken grupp klarar av att få till en eld med hjälp av ett tändstål samt en kniv. Eftermiddagen avslutades med korvgrillning.

//Anders G, Sofia och Malin

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(obligatorisk)

(obligatorisk)