Feb 292012
 

Dagens inriktning med år 6-7 gick i eldens tecken. Vi började lektionen med att fräscha upp vår kunskap om hur en eld görs upp, med hjälp av ett tändstål. Teoretiskt superlätt, men väl ute i skogen visade det sig vara marigare än väntat. Ett snabbt röj för att finna torrt material och fram med tändstålen. Oj, vad det slog gnistor. Efter idogt kämpande fick de de båda grupperna lite hjälpmedel. Inte förrän vi gav dem torrt tidningspapper så lyckades killarna få till en brasa och snöret gick av.

Helt klart är det dock att vi kommer att göra detta igen. Tror att tjejerna är sugna på lite revansch. Träning ger färdighet, sägs det – så vi ger inte upp.

                    

     

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(obligatorisk)

(obligatorisk)