Feb 062012
 

Grupp 6C var på studiebesök på SVT Göteborg. Där fick de bl.a. en guidad tur över arbetsplatsen, information hur TV och radio görs, träffa redaktörer, ljud- och ljustekniker samt andra medarbetare. De fick också besöka olika studios, bl.a. där ”Debatt” och ”Smartare än en femteklassare” spelas in. En mycket lärorik och givande dag. Att göra ett sådant här studiebesök är ett sätt att lära sig och förstå målen i samhällskunskap som har med media och omvärldsbevakning att göra. STORT TACK till Hans Pettersson Hammer som bjöd in oss.//Katrin

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(obligatorisk)

(obligatorisk)