Mar 262013
 

IMG_0596Under två veckor arbetar Smedingeskolan med Storyline och olika teman i årskurserna. I årskurs sex har eleverna arbetat med ”Djurparken”. Eleverna har varit indelade i tre grupper från deras ordinarie fyra basgrupper. Mentorerna  i arbetslaget har sett alla elever i deras process.

Eleverna tog sig snabbt an arbetssättet och kom direkt in i arbetet. Under arbetets gång får de uppgifter i svenska,geografi, NO, engelska, matematik, bild etc. som lämnas in för bedömning.

På torsdag mellan 12:00-14:00 är vårdnadshavare och övriga intresserade välkomna att besöka Smedingeskolan för att mer ingående se vad eleverna arbetar och har arbetat med. Ni hittar årskurs sex och sju i sina respektive studiehallar. Dessa årskurser kommer att visa upp ett pågående arbete samt vad de har arbetat med under dessa två veckor.

 

 

 

 

 Posted by at 16:29

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(obligatorisk)

(obligatorisk)