Maj 092013
 

I årskurs 7 arbetade vi med hållbar marknad med Storyline som förhållningssätt. Avslutningen blev en hållbar marknad i B-hallen där eleverna sålde hemgjort och närproducerat. liksom ekologiska bakverk till besökarna som kom både i form av gamla elever, föräldrar och personal på skolan. Vi sålde slut och 7C valde att skänka en del av vinsten till en skola i Swaziland.

För pengarna köptes det in linjaler och pennor som eleverna hälsade att de skulle använda vid slutproven i skolan. Fantastiskt för oss att se vart pengarna gick och det känns så på riktigt!

Hälsningar 7CMarknad1

 

Marknad2

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(obligatorisk)

(obligatorisk)