Feb 242014
 

Under söndagen den 23/2 publicerades Julia Essells debattartikel på Aftonbladet debatt. Julia, som går i 8D, skrev i svenskan en debattartikel om sexism i spelvärlden. Hennes lärare rekommenderade henne att försöka få den publicerad och Julia kontaktade Aftonbladet debatt som nappade på hennes välskrivna artikel. Debattartikeln har fått stort genomslag i sociala medier och har delats över 5000 gånger bara på Facebook. För Julias del har det även inneburit att bli intervjuad av Sveriges Radio P4 och där få diskutera hur kvinnor framställs i dataspel.

Om du har missat att läsa artikeln klickar du här.

Smedingeskolan gratulerar Julia och önskar henne lycka till med sina drömmar!

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(obligatorisk)

(obligatorisk)