Mar 192014
 

Ibild(1)dag har 13 elever från tre olika sexor arbetat med Erling Ericsson, med att animera film. Temat är nätmobbning. Eleverna sitter i fyra olika grupper och skapar berättelser. Nästa steg är att välja ut en berättelse, som de gemensamt ska arbeta fram, och animera den. Om ett par veckor kommer Mehayla till Smedingeskolan och skapar filmen.

 Smedingeskolan är en av sju skolor i Sverige som är med i ett Unicefprojekt, Rättighetsbaserad-skola.

 

 

 

 

 

Eleverna skapar här egna berättelser med hjälp av Erling.

bild(3) kopia

bild kopia bild(3)bild

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(obligatorisk)

(obligatorisk)