Mar 102014
 

Fredagen den 28/2 var alla textilslöjdsgrupper i åk 8 på ett trevligt studiebesök på Tjolöholms slott. Slottet är unikt och väl utnyttjat när det gäller film- och TV-inspelningar vilket är lite spännande.
Textilslöjden ingår i ett ämnesöverskridande arbete som handlar om revolutionerna. Vår infallsvinkel är dräkthistoria och vi fick en trevlig guidning på slottet. Det visade sig att många av eleverna aldrig tidigare besökt Tjolöholms slott. Vi hade också en bilduppgift med oss från Maud, där det handlade om att fota olika motiv t ex en romantisk bild, en detaljbild eller en bild med olika kontraster.

Det är alltid kul att göra något utanför skolans väggar!

/Susanne

Bilderna nedan är tagna av Hugo Johansson. De publiceras med hans tillstånd.

sjojd1

slojd2

slojd3

slojd4

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(obligatorisk)

(obligatorisk)