Maj 082014
 

I helgen dök ett erbjudande upp på Facebook. Sökes: Femton högstadieelever till att prova ut ett mobillearningspel. Idag åkte Katrin och jag in med eleverna till Lineducation för att testa ett demokratispel. Eleverna har fått en uppgift att i olika partier besluta om kärnkraftens vara eller icke vara. Under 1.5 timme har eleverna förhandlat, kompromissat och diskuterat. Så givande och kul, för oss alla!

Efteråt fick alla elever diskutera och ge feedback till Karl, Patrik och Staffan. När spelet är färdigutvecklat kommer samma elever få åka till Stockholm spela det färdiga spelet.

Vi tackar Lin Education för att vi fick komma och säger på återseende.
//Malin

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(obligatorisk)

(obligatorisk)