Sep 192014
 

bild 1Äntligen blev det av! I veckan fick Smedingeskolans alla representanter utbildning från SVEA – Sveriges elevråd. Från Varberg kom två rappa representanter för att hålla i en heldagsutbildning.

Eleverna fick bl.a. arbeta med lära känna-övningar, innan de grottade ner sig hur ett elevråd kan ledas och fungera. Efter många timmars grillande kom nöjda elever ut, mycket nöjda. Det känns som om vårt elevråd kommer få en välförtjänt nystart.

Ett elevråd som kommer att genomsyras av elevdemokrati, som sprids ut i ämnena. Ett elevråd som är stark och taktfast. Skolan är till för dem, våra fina ungdomar med så många kloka tankar och idéer. En skola med barnkonventionen och Rättighetsbaserad skola i fokus. bild 2-1

//Malin

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(obligatorisk)

(obligatorisk)