Nov 192014
 

Imorgon, torsdagen den 20/11, fyller barnkonventionen 25 år. Barnkonventionen, barns rättigheter i 54 artiklar. På Smedingeskolan arbetar flertalet klasser med just barnkonventionen denna veckan. Ett roligt och viktigt arbete.

Att arbeta med uppgifter där eleverna får försöka sätta sig in i andra människors levene och öden. Hur har man det som ensamstående tonårsmamma i Somalia? Vilka möjligheter har en 17-årig HIV-smittad man i USA? Svåra uppgifter, men nyttiga och väcker tankar för diskussion.

image image

 

Inte nog med att vi arbetar med viktiga frågor, vi passar dessutom på att arbeta utomhus.

//Katrin och Malin

 

 

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(obligatorisk)

(obligatorisk)