Dec 052014
 

image

Att få in arbetslivet i skolan är en av EU:s nyckelkompetenser. Att arbeta entreprenöriellt är ett viktig och roligt arbete. Kan inte vi komma ut till arbetsplatser, så får de komma till oss. Detta fick vi i 6A idag.

Klass 6A arbetar med tema massmedia och reklam och vi har turen att Eva-Marie, som är assistent i klassen, är syster med Ann-Kathrine som arbetar på Kungsbacka-Posten och Kungsbacka-Nytt. Ann-Kathrine är annonschef på tidningarna.

Idag fick vi besök av Ann-Kathrin och en föreläsning i hur det fungerar på en tidningsredaktion, samt vad som gäller vid annonsering och journalistik. I över en timme gick vi igenom artiklar, notiser och reklam. En mycket givande lektion.

//Malin Jeppsson sv/so-lärare

 image

 

 

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(obligatorisk)

(obligatorisk)