Jan 272015
 

Drömprojekten växer och det händer grejer! På fredag säljer Nicole och Kajsa från 8C hemgjorda chokladbollar i kafét till stöd för UNICEF. Alla är hjärtligt välkomna att köpa sin fredagsfika för en femma och kanske bidra med en extra slant. Alla pengar går oavkortat till UNICEF.

Nicole och Kajsas stöd till UNICEF är för att de brinner för att hjälpa andra människor som inte har samma förutsättningar som vi har i Sverige. Nicole berättar att grunden till deras arbete handlar om att de vill hjälpa andra och att när de arbetade med svälten i Afrika under katastrofarbetet i år 7 väcktes ett större engangemang. I Drömprojektet har det nu blivit möjligt för tjejerna att stödja och hjälpa till!

Välkomna till Smedingeskolans kafé fredagen den 30/1.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(obligatorisk)

(obligatorisk)