Feb 042015
 

I år är det 70 år sedan andra världskriget avslutades och förintelselägren upplöstes.

Smedingeskolan har i år haft besök av överlevaren Mietek Groscher i två dagar, igår kväll föreläste han för vårdnadshavare och idag för våra nior. Niorna fick även möjlighet att ställa frågor till Mietek under en frågestund. Några av de frågor som dök upp var:

Har du någon tatuering med siffror? Mietek svarade att det enbart var de som satt fängslade i Auschwitz som fick en tatuering, på övriga koncentrationsläger fick de nummerlappar på tröja och byxor eller ett halsband med siffror.

Har du träffat Hitler? Mietek stod intill en väg i Warszawa när Hitler åkte förbi i en öppen bil och gjorde seig heil.

Det är en gripande historia som vi har fått lov att ta del av och vi hoppas att alla har fått med sig ny kunskap om förintelsen, kunskap som ingen lärare kan förmedla utan det vittnesmål som Mietek ger lämnar stora avtryck. Det är ett privilegium att Mietek har varit här och vi tackar honom för hans besök.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(obligatorisk)

(obligatorisk)