Apr 172015
 

Hej,

Smedingeskolans elev Julia Essell, som blev känd över en natt i samband med att hennes debattartikel om sexism i spelvärlden publicerades i Aftonbladet förra året, har under året deltagit i flera paneler och nu senast fik hon möjlighet att föreläsa på SSA. Julia har under året som gått hunnit delta i paneler under både Almedalsveckan 2014 och Bokmässan 2014. Nu senast fick hon möjlighet att föreläsa under SSA-konferensen i Malmö där hon lyfter vikten av att skola och samhälle samarbetar. För den som är nyfiken på Julias föreläsning finns den att tillgå på youtube. Vi rekommenderar alla att ta sig en titt på filmen och lyssna på Julias kloka ord. Du hittar den HÄR.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(obligatorisk)

(obligatorisk)