Maj 192015
 

År 9 har arbetat med svenska författare och Daniel Skarlöv i 9D har läst boken Slaskjobbet av Christina Larsson. När Daniel tog kontakt med Christina för några frågor passade han även på att fråga henne om hon ville komma till klassen och berätta om sin författarkarriär. Christina tackade ja till detta och idag var det dags för klassen att få ta del av hennes historia.

Eleverna fick ställa frågor till Christina som hon besvarade och utvecklade kring. Några av alla de bra frågor som ställdes var hur det kom sig att hon blev författare, hur lång tid det tar att skriva en bok, hur hon hittar sin inspiration med mera. Några tips på vägen blev det allt…

Börja med att bygga upp dina karaktärer. Hämta gärna foton från nätet så att du får en bild av personen du ska måla upp, lär känna din karaktär! Skriv lite fakta om den, allt från vilken favoriträtt karaktären har till om den har något husdjur.

När du sedan börjar skriva, så skriv bara! Bry dig inte om språket utan bara skriv. När du har ett råmanus klart skickar du det till en kompis, en lärare eller någon annan som kan hjälpa dig och läsa din historia. Kanske behöver någon karaktär förändras? Språket kanske behöver vässas till på sina ställen? Finns det avsnitt som inte ska vara med? Därefter bearbetar du efter den respons du har fått. Christina beskrev att hennes första deckare tog 2,5 månad att skriva, bearbetningen tog minst lika lång tid. När du känner dig nöjd med bearbetningen så är det dags att skicka in den till olika förlag, och bereda dig på ett nej. Det behövs lite tur när ett förlag får upp ögonen för just din story.

I övrigt var Christina öppen för eleverna att berätta vad en författare tjänar på en pocketbok som säljs i butikerna och vad skillnaden är på att ha ljud- E-bok gentemot tryckta böcker. En givande eftermiddag där eleverna tyckte det var intressant och nöjda med att få träffa någon utifrån. Många av eleverna lockades också till att läsa Christina Larssons nya bok Alibi AB där några kända ansikten har fått vara inspirationen till att skapa karaktärerna i boken…

Daniel Skarlöv, 9D och svensklärare Veronica Elofsson tackar Christina Larsson för besöket!

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(obligatorisk)

(obligatorisk)