Nov 092015
 

Idag började 7A att pärla armband som dels ska säljas på Julakuten, julbasar i Onsala, den 28/11 samt på skolan. Pengarna går oavkort till Common ground och det arbetet som de arbetar för gatubarn i Marocko, som är ett samarbete som vi har skrivit om tidigare i bloggen.

Vill ni stödja arbetet så kommer armbanden säljas för 50 kronor styck på skolan och 100 kronor styck på julbasaren.

Fler klasser och även föräldrar har önskat att pärla och jag ska försöka uppfylla önskningarna. Det är ju lite som ett Kinderägg, tre i ett. 1. Roligt! 2. Gör något gott för andra! 3. Fint som smycke! 😉

image

//Malin mentor i 7A

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(obligatorisk)

(obligatorisk)