En hjälpande hand med flytten

God dagens och hjärtligt välkomna! Idag hade jag tänkt prata om en flyttfirma på Lidingö, de heter LIFTAB och hjälpte mig och min sambo under en flytt för några veckor sedan. De gav oss riktigt bra hjälp och allt de hjälpte oss med blev riktigt bra, därför vill jag idag introducera dem för er.

Jag och min sambo flyttade ihop för snart fyra år sedan, sedan dess har vi samlat på oss en hel del saker som tagit upp utrymme i bostaden. Därför visste vi om att vi stod inför en långvarig flytt när vi för ett tag sedan köpte vårt första hus tillsammans, det skulle gå åt mycket tid åt packning, transport, städning och så vidare. Därför bestämde vi oss ganska tidigt att vi skulle anlita en flyttfirma på Lidingö, så att vi på något sätt ändå kunde göra flytten lite smidigare. Den här flyttfirman hjälpte oss att bära in och ut ur flyttbilen samt tranportera vårt bohag till vår nya bostad, all den hjälpen vi fick av dem var helt felfri. Man har ju tidigare hört hur saker och ting kan gå sönder när man flyttar, men vi hade tur som fick allt helt och behållet till huset. Genom att vi tog hjälp av dem blev själva transporten väldigt snabb och smidig, vilket gjorde att vi fick mer tid över till flyttstädningen. Dessutom kunde vi snabbare börja packa upp allt i vårt nya hus så att vi kunde komma på plats, det var väldigt skönt att snabbt kunna komma på plats och göra det hemtrevligt. Med tanken av all den underbara hjälpen vi fick av denna flyttfirma på Lidingö kan jag verkligen rekommendera dem till er som är i behov av en extra hand när ni flyttar.